Fillere55

UVT, pe prima poziție într-o competiție cu finanțare națională. Universitatea a câștigat 5 milioane de lei pentru cercetare și inovare

După ce recent a câștigat trei proiecte europene în valoare de 8 milioane de euro, Universitatea de Vest din Timișoara anunță un nou succes în atragerea de finanțări, de această dată într-o competiție națională. UVT va derula din octombrie 2018 un proiect de dezvoltare instituțională finanțat de Ministerul Cercetării și Inovării, în cadrul Planului național de cercetare-dezvoltare și inovare, subprogramul dedicat performanței și excelenței instituționale. Bugetul este estimat la 5 milioane de lei. Propunerea de proiect a fost clasată pe prima poziție în domeniul Tehnologia informației și a comunicațiilor, spațiu și securitate.

Proiectul Big Data Science (BID) își propune să stimuleze activitățile de cercetare și inovare multidisciplinară din cadrul Universității. Astfel, va fi creată o echipă mixtă de cercetători, cadre didactice și studenți ai UVT din domeniile științifice, sociale și umaniste care vor lucra cu volume mari de date. Se vor crea noi poziții de cercetare pentru tineri care se așteaptă a fi formați în direcții de interes major la nivel european, legate de colectarea și interpretarea datelor în format electronic generate zilnic în știință și societate.

De asemenea, echipa va beneficia de o infrastructură pentru cercetare și dezvoltare de ultimă generație, actualizată în cadrul proiectului, în conformitate cu noile cerințe la nivel internațional.

Continuăm să ne dezvoltăm prin accesarea de finanțări europene și naționale. Cu puțin timp în urmă, anunțam câștigarea a trei proiecte în valoare de aproape 8 milioane de euro, pentru dezvoltarea infrastructurii Universității. De data aceasta, am câștigat o finanțare de peste un milion de euro pentru un proiect de cercetare care va angrena specialiști din mai multe domenii. Rata mare de succes în atragerea de finanțări este dată atât de experiența în scrierea de proiecte, cât și de capacitatea deja demonstrată în a le duce la bun sfârșit, în a maximiza rezultatele acestora”, spune rectorul UVT, prof. dr. Marilen Gabriel Pirtea.

Distribuie acest articol