26 septembrie 2018

Experimente spectaculoase și observații astronomice la Noaptea Cercetătorilor, la Timișoara / PROGRAM

Cercetătorii invită publicul larg să păşească în universul ştiinţific la Noaptea Cercetătorilor 2018, eveniment care are loc simultan în aproximativ 300 de oraşe europene în 28 septembrie, cu scopul de a populariza ştiinţa şi învăţarea distractivă.

Organizatorii pregătesc experimente trăsnite, conferințe fascinante, demonstraţii, prezentarea celor mai recente inovații tehnice, precum și concursuri de testare a inspirației și a creativităţii în universul științific.

La Timișoara publicul este așteptal la Universitatea de Vest și la Obserevatorul astronomic.

Intrarea este liberă.

Incepe LitVest 2018, unul dintre cele mai creative festivaluri literare. Concert Blazzaj si o calatorie literara cu tramvaiul

Orașul de pe Bega va fi din nou invadat de cărți! Timișorenii sunt invitați la unul dintre cele mai creative festivaluri! LitVest, organizat de Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”, se află la ediția a VII-a!

UMF Cluj-Napoca organizează a de-a IV-a ediţie a Seminarului de integrare a studenților internaționali

Universitatea de Medicină și Farmacie “Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca, în parteneriat cu organizațiile studențesti EMSA (English Medical Student Association) și CMC (Corpo Médicale Cluj), cu Ambasada Franței în România și Institutul Francez din Cluj-Napoca, organizează în perioada 26-28 septembrie 2018 a patra ediție a Seminarului de integrare a studenților internaționali de la secțiile engleză și franceză. Activitățile se vor desfășura în paralel sub denumirea Pre-rentrée 2018, respectiv Welcoming Days 2018, și se adresează studenților admiși în anul I la secțiile cu predare în limbi străine de la Medicină, Medicină Dentară și Farmacie.

Simpozionul internațional ”Perspective pentru agricultura mileniului III”, găzduit de USAMV Cluj-Napoca

Un forum dinamic, ce acoperă o gamă largă de domenii științifice, Simpozionul internaţional ”Perspective pentru agricultura mileniului III” va avea loc la USAMV Cluj-Napoca, între 27-29 septembrie, cu participarea a sute de specialiști din România și străinătate.

Evenimentul se concentrează pe schimbul de experiențe științifice, idei și concepte inovatoare, perspective în agricultură, horticultură, știință a plantelor și animalelor, știința și tehnologia alimentației, biotehnologia, medicina veterinară, cu scopul de a încuraja inter/transdisciplinaritatea.

Steagurile celor 47 de state din care provin studenţii UMFST Târgu Mureş, arborate de Ziua Naţiunilor

Universitatea de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie din Târgu Mureş a anunţat, marţi, că drapelele celor 47 de state din care provin cei aproximativ 700 de studenţi străini ai UMFST, vor fi arborate la începerea noului an universitar, când va fi marcat evenimentul Ziua Naţiunilor.

“Universitatea de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie din Târgu Mureş organizează, în data de 1 octombrie, ora 17.00, pe esplanada din faţa clădirii centrale, evenimentul Ziua Naţiunilor, cu prilejul festivităţii de deschidere a anului universitar 2018-2019.

REUNIUNEA ANUALĂ A CONSORȚIULUI UNIVERSITĂȚILOR DIN REPUBLICA MOLDOVA, ROMÂNIA ȘI UCRAINA (CUMRU), LA VATRA DORNEI

Asociația E-Civis, cu sprijinul Microsoft, a lansat RoboHub pentru copiii din familiile dezavantajate din București

Asociația E-Civis, cu sprijinul Microsoft, a lansat RoboHub, un spațiu dedicat cursurilor de robotică si programare care își propune să deschidă drumul spre tehnologie și spre o gândire analitică copiilor din familiile dezavantajate din București și zonele adiacente.

Ministerul Educaţiei a aprobat standardele naţionale minimale pentru acordarea titlului de doctor

Ministrul Educaţiei Naţionale, Valentin Popa, a aprobat setul de standarde minimale pentru acordarea titlului de doctor prin ordinul nr. 5.510/2018, care a fost publicat pe 24 septembrie în Monitorul Oficial.

“Acest tip de reglementare reprezintă o premieră în legislaţia din domeniul învăţământului superior din România, oferind un sistem standardizat de asigurare a calităţii în privinţa acordării titlurilor de doctor”, a informat Ministerul Educaţiei.