16 noiembrie 2018

Patrimoniul bănățean, în atenţia specialiștilor de la Universitatea de Vest din Timișoara

Universitatea de Vest din Timișoara a încheiat implementarea unui proiectul finanțat de Uniunea Europeană, Local Heritage for Active Tourism in Banat (HerA), în urma căruia a rezultat o cantitate foarte mare de informație referitoare la potențialul turistic al resurselor locale

UVT: “Se pot depune planurile de afaceri pentru Start up Banat”

Universitatea de Vest din Timișoara atenționează că se pot depune planurile de afaceri finale, în cadrul proiectului Start up Banat, cofinanțat din Fondul Social European, prin Programul Operațional Capitalul Uman 2014-2020

Încep Conferințele Dialog Studenți-Practicieni, la UVT

Departamentul de Științe Politice din cadrul UVT este interesat să ofere studenților oportunități de a intra în dialog cu practicieni din diferite domenii de interes. Este o nevoie identificată în cadrul studenților și este extrem de util ca aceștia să aibă posibilitatea de a interacționa nu doar cu teoreticieni, dar și cu practicieni.

Prof. dr. Aurel Anca: “Un mesaj mult așteptat: Universitatea Tibiscus Timișoara a intrat în legalitate!”

Centru de învăţare pentru reducerea abandonului şcolar, inaugurat la TUIASI

Unul dintre cele mai moderne şi performante centre de învăţare din ţară a fost inaugurat, pe 15 noiembrie, la Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi din Iaşi (TUIASI), scopul obiectivului fiind reducerea abandonului şcolar.

Centrul de Învăţare Remedium este prevăzut cu trei încăperi destinate activităţilor de învăţare şi predare, un spaţiu tip sală de lectură, care poate fi folosit şi ca o sală de training şi consiliere în grup, cât şi o sală de consiliere individuală.

Educația rămâne fără ministru - Mandatul Rovanei Plumb expiră vineri. Care sunt scenariile

Mandatul de ministru interimar al Educației, Rovana Plumb, se încheie vineri, după ce au expirat cele 45 de zile în care poate exercita această funcție. Președintele Klaus Iohannis a primit o propunere de ministru plin, pe Ecaterina Andronescu, însă a decis să amâne decizia, până se lămurește, potrivit Mediafax.