15 noiembrie 2018

Îndrăgitul actorul George Mihăiţă: “Eu am trăit în România Visul american”

George Mihăiţă a fost invitatul special „Conferinţelor UVT” de la Timişoara. Actorul şi-a pus sufletul pe tavă celor prezenţi în Aula Magna a Universităţii de Vest.

George Mihăiţă, unul dintre cei mai mari actori români, care în septembrie a împlinit 70 de ani, a făcut un tur de forţă în Timişoara. Directorul Teatrului de Comedie din Bucureşti a participat, luni, la lansarea cărţii sale autobiografice „Reconstituirea unei vieţi”, apoi a fost prezent la premiera ultimului film în care evoluează, “Moromeţii 2”, Miercuri seara, George Mihăiţă a fost invitatul special al penultimei ediţii din acest an al „Conferinţelor UVT”.

UNIVERSITĂȚILE DIN VESTUL ROMÂNIEI, PARTENERE ÎN ORGANIZAREA UNUI SIMPOZION INTERNAȚIONAL PE TEME DE MEDIU

Universitatea Politehnica Timișoara organizează, în colaborare cu Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară Timișoara „Mihai I al României”, Universitatea din Petroșani, cu sprijinul Asociației Balcanice de Mediu (Balkan Environmental Association – BENA) și al Fundației Politehnica Timișoara, SIMPOZIONUL INTERNATIONAL  “GLOBAL AND REGIONAL ENVIRONMENTAL PROTECTION (GLOREP2018) http://glorep.upt.ro/, care se va desfășura la Centrul de Conferințe al Universității Politehnica Timișoara, în perioada 15-17 noiembrie 2018. Președintele de onoare al conferinței este prof. univ. dr. ing. Viorel-Aurel ȘERBAN, rectorul Universității Politehnica Timișoara.

Soluții pentru ca elevii Timișoarei să scape de orele desfășurate după-amiaza

În Timișoara anului 2018 mai sunt încă școli unde elevii învață de după-amiază. Asta înseamnă un efort foarte mare pentru școlari, iar autoritățile încearcă de ani buni să schimbe situația.

Primăria Timișoara anunță un prim pas pentru că elevii Școlii Generale nr. 7, din zona Lipovei, să meargă la ore doar de dimineață. Pentru asta este nevoie de construirea unui nou corp pentru unitatea de învățământ.

100 de minibiblioteci pentru copii si amenajarea unui loc in care profesorii, elevii si parintii sa devina mai buni. Hai si tu la primul eveniment caritabil al Initiativei in Educatie, de la Timisoara!

11 universităţi din ţară şi străinătate participă la Conferinţa “Student în Bucovina”, de la Suceava

Studenţi de la 11 instituţii academice din ţară şi din străinătate vor participa, timp de două zile, la cea de-a VIII-a ediţie a Conferinţei internaţionale ”Student în Bucovina”, ce se va desfăşura la Universitatea ”Ştefan cel Mare” Suceava (USV), a anunţat purtătorul de cuvânt al instituţie, Codruţ Şerban.

Studenţii învaţă să îşi administreze propria afacere, la Târgul de Întreprinderi Simulate TIMV 2018

Facultatea de Ştiinţe Economice din cadrul Universităţii “Valahia” din Târgovişte şi Societatea Antreprenorială Studenţească Valahia, sub egida Asociaţiei Tinerilor Întreprinzători din Mediul Virtual, organizează în perioada 15 – 16 noiembrie 2018, ediţia a IV –a a Târgului de Întreprinderi Simulate TIMV 2018.

Studenți români, salvatorii gheparzilor transformați de șeicii din Golf în animale de companie

Traficul cu animale sălbatice din Africa de Est ia amploare. Totul pentru că bogaţii din zona Golfului vor gheparzi pe post de animale de companie. Nu îi îngrijesc aşa cum trebuie, iar felinele ajung într-o stare deplorabilă. În ajutorul lor vin acum studenţii români. Periodic, voluntarii din Cluj-Napoca vor pleca peste hotare, unde vor oferi îngrijiri medicale și ajutor de specialitate felinelor salvate.