14 noiembrie 2018

Banatul istoric are un calendar lunar al etno manifestarilor. Proiectul HerA a ajuns la final

Timp de mai mult de un an, specialiști din România și Serbia au luat Banatul Istoric la pas, analizând tradițiile și viața zonei istorice ce se întinde pe teritoriul celor două țări. Proiectului Local Heritage for Active Tourism in Banat (HerA), realizat de Universitatea de Vest Timișoara, în parteneriat cu primăria Kikinda și Muzeul Național Kikinda a fost programat în perioada 19 mai 2017 – 18 noiembrie 2018.

40 de profesori, cercetători și specialiști dezbat la UAIC cum arată România și vecinii săi la 100 de ani de la Marea Unire

Departamentul Științe Politice, Relații Internaționale și Studii Europene alături de Departamentul de Cercetare din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, organizează la Iași, în zilele de 14 şi 15 noiembrie Conferința internațională de științe politice – „România – de la Marea Unire la Integrarea Europeană”.

Academia Română, ASE București și Institutul Național de Statistică lansează Centrului de Excelență în Comerț Exterior

Conferința Internațională Digitalizarea Educației, ediția I: București, 23-25 noiembrie

Dincolo de reticența și rezistența la schimbare, dincolo de războiul dintre non-nativi digitali și nativi digitali, a patra revoluție industrială ajunge și în educație. După ce digitalizarea și tehnologia au schimbat major domeniu după domeniu sau au transformat complet țări precum Estonia (care este aproape de a ajunge la birocrație zero, iar activitățile se întâmplă online), am ajuns în etapa în care educația din România intră într-o profundă schimbare sub influența puternică a factorului tehnologic. Conferința internațională Digitalizarea Educației prezintă contextul european și național actual cu privire la pătrunderea digitalizării și tehnologiei în educație, dar și direcții de viitor pe care le vor parcurge toți cei implicați în educație.

Medicii se pregătesc de concursul de admitere în rezidențiat. Acesta va fi organizat în șase centre universitare, printre care și Timișoara

Concursul de admitere în rezidențiat în domeniile medicină, medicină dentară și farmacie, va fi organizat de către Ministerul Sănătății, duminică, 18 noiembrie.

Acesta urmează să se desfășoare în centrele universitare din Timișoara, Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi și Târgu-Mureş, iar pentru cele 4.357 de locuri scoase la concurs, la nivel naţional, s-au înscris 8.420 de candidaţi.