13 noiembrie 2018

Conferințele UVT. One man show & lansare de carte cu îndrăgitul actor George Mihăiță

Universitatea de Vest din Timișoara reia seria de întâlniri cu personalități din diferite domenii de activitate, oameni cu experiențe demne de împărtășit studenților, cât și întregii comunități timișorene. Astfel, „Conferințele UVT” continuă cu prelegerea cunoscutului actor de teatru, cinema și televiziune George Mihăiță – „Reconstituirea unei vieți”. One man show & lansare de carte. Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

Cultura japoneza la UPT. Cursuri de limba si expozitie de chimonouri, la Biblioteca universitatii

In perioada 15 noiembrie – 6 decembrie 2018, Biblioteca UPT organizeaza o noua sesiune de cursuri de limba japoneza. Acestea vor fi predate de Camelia Nakagawara, un niponolog cu studii postuniversitare la Universitatea Columbia (Teachers College), New York (MA in predarea limbilor straine) si Universitatea din Chicago (PhD in Limbi si Civilizatii Est-Asiatice) si cu peste 20 de ani de experienta de cercetare si predare la nivel universitar atat in Japonia cat si in SUA.

SONDAJ FSLI: Programele școlare nu sunt adaptate la piața muncii, iar temele pentru acasă sunt un factor de stres

​​Programele şcolare trebuie schimbate, temele elevilor sunt de fapt un factor de stres, iar şcolile nu sunt dotate corespunzător, acestea sunt câteva dintre problemele semnalate de FSLI în urma unui sondaj de opinie online la care au participat profesori, părinţi şi elevi.

Proiect privind înfiinţarea Centrului pentru Formarea Continuă în Limba Maghiară, în dezbatere

La Edu Leaders Forum a fost desemnat Directorul Școlar al anului în România

Șapte directori au fost premiați pentru acțiunile și programele pe care le derulează în școli, la Gala Awards din cadrul evenimentului Edu Leaders Forum, organizat de Asociția pentru Valori în Educație.

Evenimentul a adus împreună 250 de directori de școli publice și private, din 34 de județe din toată țara, în căutare de soluții practice pentru a reduce absenteismul și abandonul școlar și pentru a îmbunătății rezultatele elevilor la testele naționale. Timp de 2 zile, aceștia au participat la ateliere de lucru și sesiuni de training cu 5 experți internaționali în educație și 150 de antreprenori și manageri din business.

GRAFIC Domeniile cu cele mai multe locuri de muncă, până în 2030: România va avea nevoie de peste 150 de mii de profesori

România va avea nevoie de 3,8 milioane de specialişti până în anul 2030, exact în domenii în care în prezent pregătirea este deficitară, iar şcoala nu produce suficienţi absolvenţi. Asta arată graficul de prognoză a aptitudinilor (skills forecast) al CEDEFOP, Centrul European pentru Dezvoltarea Învăţământului Vocaţional. Un exemplu de nevoie a pieţei muncii, necorelată cu piaţa educaţională de programe şi specializări, este cel al profesorilor.